İstanbulda En Çok Ziyaret Edilen Tarihi Kasırlar

tarafından
143
İstanbulda En Çok Ziyaret Edilen Tarihi Kasırlar

İstanbul’da En Çok Ziyaret Edilen Tarihi Kasırları sizler için derledik. Beğenmeniz dileği ile. 🙂

İstanbul’daki kasırlarla ilgili gezi yazımıza göz atmak isterseniz;
https://gezilmesigerekenyerler.com/ge…

+ İSTANBUL’DAKİ EN ÇOK ZİYARET EDİLEN TARİHİ KASIRLAR;
Gezi yazılarımıza göz geçirerek buralar hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

+ AYNALI KAVAK KASRI: https://goo.gl/eGmTmH
Tersane Bahçesi adıyla da anılan Aynalıkavak Kasrı, ilk olarak 1613 yılında yapılmıştır. Sonraki dönemlerde kasra ilave binalar da eklenmiştir. Osmanlı mimarisinin son yapılarından biri olan Aynalıkavak Kasrı, I. Dünya Savaşı zamanında deniz kuvvetleri tarafından kullanıldıktan sonra günümüzde Milli Saraylar’a bağlanmıştır.

+ IHLAMUR KASRI: https://goo.gl/gfgydq
Beşiktaş ve Nişantaşı arasında kalan Ihlamur Kasrı, Abdülmecit Dönemi’nde yaptırılmış olup bir diğer adı Merasim Köşkü’dür. Ihlamur Kasrı 3 bölümden oluşmaktadır. Bunlar Havuzlu Ihlamur Mahalli, Muhabbet Bahçesi ve Hacı Hüseyin Bağı’dır.

+ KÜÇÜKSU KASRI: https://goo.gl/SfTRd9
Küçüksu Kasrı’nın yapımı 17. Yüzyıla kadar dayanmaktadır. Denize sıfır olması sebebiyle ve sabahları verilen kahvaltı hizmeti sayesinde özellikle hafta sonları yoğun ilgi görmektedir. Cumhuriyet Dönemi’nde devlet konukevi olarak hizmet veren Küçüksu Kasrı, 1994 yılında yapılan restorasyon çalışmalarının ardından ziyaretçilerine kapılarını açmıştır.

+ MASLAK KASRI: https://goo.gl/FMh9ur
İstanbul’da İstinye ve Tarabya kavşakları arasında kalan Maslak Kasrı, II. Mahmud Dönemi’nde inşa edilmeye başlanmış, Abdülaziz zamanında gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra günümüzdeki halini almıştır. Kasırda Kasr-ı Hümayun, Mabeyn-i Hümayun, Paşalar Dairesi, Çadır Köşkü ve Limonluk bölümleri bulunmaktadır.

+ HİDİV KASRI: https://goo.gl/c3NpQJ
İstanbul’un Beykoz ilçesi sınırları içinde bulunda Hidiv Kasrı, İstanbul’daki önemli tarihi mekanlardan birisi konumundadır. Uzun yıllar bakımdan uzak kalan kasır, 1984 yılında restore edildikten sonra ziyaretçilerine kapılarını açtı. Hidiv Kasrı’nda özellikle hafta sonları kahvaltı yapmanızı tavsiye ediyoruz. Sonrasında tarih kokan yapıyı dolaşabilirsiniz.

Yayıncı: https://gezilmesigerekenyerler.com

“Return of the Mummy” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/b…